Wielkanoc w Górach na Podhalu i w Rabce – tradycje i zwyczaje góralskie
Podhale to region, w którym wielkanocne tradycje są szczególnie pielęgnowane. Górale od wieków kierują się swoimi wierzeniami i zwyczajami, które nadają świętom wyjątkowy charakter. W Rabce i okolicach obrzędy Wielkiego Tygodnia są kultywowane z wielkim szacunkiem dla przeszłości.
Wyjątkowa Wielkanoc na Maciejowym Wzgórzu! Kup Pakiet!
Niedziela Palmowa – Konkurs Palm Wielkanocnych w Muzeum Orkana
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. W Rabce, przy Muzeum im. Władysława Orkana, odbywa się tradycyjny Konkurs Palm Wielkanocnych. Górale przygotowują wysokie, bogato zdobione palmy, które są symbolem wiosny i odradzającego się życia. Konkurs jest nie tylko okazją do podziwiania kunsztu miejscowych rzemieślników, ale także do podtrzymywania dawnych zwyczajów.
Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego
Wielki Czwartek to dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę. W góralskich domach zachowuje się ciszę i spokój, a wieczorem wierni uczestniczą w nabożeństwach. To także dzień, w którym kapłani obmywają nogi wiernym na znak pokory i miłości.
Wielki Piątek – post i refleksja
Wielki Piątek to czas żałoby i zadumy nad Męką Chrystusa. Na Podhalu panuje ścisły post – wiele osób powstrzymuje się od spożywania mięsa, niektórzy aż do poranka Wielkiej Niedzieli. Tradycja nakazuje także powstrzymanie się od wszelkich prac ziemnych, wierząc, że naruszenie tej zasady przynosi nieszczęście. Jeszcze do niedawna w wielu domach nie oglądano w tym dniu telewizji aż do sobotniego popołudnia, po to, by skupić się na modlitwie i refleksji.
Wielka Sobota – święcenie pokarmów przy Muzeum Orkana
Wielka Sobota to dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie. W Rabce, w kościele przy Muzeum Orkana, odbywa się uroczyste święcenie pokarmów. Górale przychodzą na tę ceremonię w tradycyjnych strojach góralskich, co nadaje wydarzeniu wyjątkowego charakteru. Koszyczki wielkanocne są wypełnione jajkami, chlebem, chrzanem, kiełbasą i innymi tradycyjnymi produktami, które zostaną spożyte podczas świątecznego śniadania.
Niedziela Zmartwychwstania – Rezurekcja i śniadanie wielkanocne
Wielkanocna niedziela rozpoczyna się od uroczystej mszy rezurekcyjnej. Po niej rodziny zasiadają do świątecznego śniadania. Na Podhalu nie może zabraknąć tradycyjnej zupy Sodra, która występuje w dwóch wersjach – na zimno i na ciepło. Każdy dom ma swoją tradycję przygotowywania tej potrawy. W niektórych domach Sodra jest spożywana na zimno z wędlinami, jajkami, chrzanem, chlebem i zimnym zsiadłym mlekiem. W innych gotuje się ją na ciepło – na bazie wędzonych żeberek, do których dodaje się święcone wędliny, jajka, chrzan i chleb. U mnie zawsze jadamy Sodrę na ciepło, a u Agnieszki na zimno.
Lany Poniedziałek – śmigus-dyngus
Poniedziałek Wielkanocny to czas radości i zabawy. Tradycyjny śmigus-dyngus wciąż jest żywy na Podhalu, a woda leje się wiadrami! To dzień, w którym młodzież polewa się wodą, wierząc, że zapewni to zdrowie i pomyślność na cały rok.
Podhale i Rabka to miejsca, gdzie wielkanocne tradycje są wciąż żywe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te wyjątkowe święta to czas refleksji, ale i rodzinnej radości, które górale obchodzą w duchu swoich przodków
