Oscypek – smak gór w sercu Maciejowego Wzgórza
Oscypek to coś więcej niż ser – to smak tradycji, górskiego rzemiosła i pasji pasterzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Na Maciejowym Wzgórzu wiemy, jak smakuje prawdziwy oscypek i dzielimy się tą wyjątkową przyjemnością z naszymi gośćmi.
Czym jest oscypek?
To twardy, wędzony ser owczy, produkowany według ścisłych reguł w Tatrach i na Podhalu. Ma charakterystyczny wrzecionowaty kształt i ozdobne żłobienia, a jego smak to mieszanka delikatnej słoności, nut wędzenia i lekko orzechowej głębi. Oscypek wpisany jest na listę produktów chronionych oznaczeniem geograficznym w UE – a to oznacza, że tylko ser robiony zgodnie z tradycyjną recepturą w wyznaczonym regionie może nosić tę nazwę.
Krótka historia
Produkcja oscypka sięga XVII–XVIII wieku, kiedy to pasterze przemierzali szlaki Podhala, sortując owcze mleko i tworząc twardy, długowieczny ser.
W 2007 roku oscypek otrzymał status Chronionego Oznaczenia Geograficznego (COG) w Unii Europejskiej – to gwarancja, że każdy ser sprzedawany jako „oscypek”
pochodzi z regionu Podhala i został wytworzony według ściśle określonej receptury.
Jak powstaje oscypek?

Zbiór mleka Podstawą jest świeże mleko owcze (min. 60%) – resztę stanowi mleko krowie, by wzbogacić smak i konsystencję.
Podpuszczka i odcedzanie Do podgrzanego mleka dodaje się podpuszczkę, dzięki czemu białka się ścinają. Następnie skrzep łamie się, odsącza serwatkę i formuje w kulkę sera (tzw. „bryndzę”).
Podgrzewanie i formowanie Bryndzę pokroić trzeba na mniejsze kawałki, znów podgrzać i wyrobić ręcznie, nadając charakterystyczny kształt. Gotowy kawałek umieszcza się w drewnianej formie, stempluje wzór i odlewa nadmiar serwatki.
Wędzenie Najważniejszy etap – oscypek wędzi się w dymie z drewna świerkowego lub modrzewiowego przez co najmniej 5 dni. Dym nadaje serowi złocistą barwę i unikalny aromat.
Gdzie się wędzi oscypki?
Wędzenie odbywa się w tradycyjnej bacówce, czyli drewnianym szałasie pasterskim.
W środku znajduje się watra – palenisko, nad którym bacowie zawieszają oscypki. Najczęściej używa się drewna iglastego (świerk, jodła) – suchego, bez kory – które daje łagodny, ale aromatyczny dym.
Jak rozpoznać oryginalnego oscypka? Gdzie kupić oryginalnego oscypka?

Prawdziwy oscypek:
- jest wytwarzany z mleka owczego (lub z niewielką domieszką krowiego – maks. 40%),
- ma wrzecionowaty kształt (około 17-23 cm długości),
- jest ręcznie formowany w specjalnych drewnianych formach (tzw. „oscypiorkach”) z pięknym góralskim ornamentem,
- ma lekko słonawy, dymny smak,
- posiada certyfikat i powinien być dostępny tylko od maja do października – poza sezonem sprzedawane są jedynie jego podróbki lub sery „oscypkopodobne”.
Na Maciejowym Wzgórzu mamy bezpośredni dostęp do certyfikowanych, oryginalnych oscypków od zaprzyjaźnionej bacówki. Możecie je u nas zakupić i od razu skosztować w najpiękniejszym możliwym otoczeniu.
Jak smakuje oscypek?
Najlepiej – u nas! Zwłaszcza gdy usiądziesz na tarasie Maciejowego Wzgórza, z widokiem na pola i lasy, a na talerzu leży ciepły plaster oscypka z żurawiną. To połączenie słonego i słodkiego, kremowego i owocowego – proste, a jednocześnie niesamowicie wyrafinowane.
Można go także przyrządzić inaczej – np. na grillu naszego paleniska. Wystarczy kilka minut, by ser delikatnie się zrumienił, a jego smak stał się jeszcze głębszy i bardziej wyrazisty. Idealnie smakuje w towarzystwie czerwonego wina lub rześkiego piwa kraftowego.
Oscypek – u nas dostępny na miejscu
Maciejowe Wzgórze to nie tylko miejsce z pięknym widokiem, ale i dostęp do autentycznych, tradycyjnych produktów. Oryginalne oscypki możesz u nas zakupić – świeże, pachnące wędzarnią, gotowe do degustacji lub zabrania ze sobą jako smakowita pamiątka z pobytu.
Zapraszamy na Maciejowe Wzgórze – tu tradycja łączy się z gościnnością, a smak oscypka nabiera zupełnie nowego wymiaru.